Czym jest WRP?

20150202_103139We Wprowadzeniu do WRP ® pisałem o hipotetycznych sytuacjach, które są codziennym udziałem ludzi ratujących życie czy zdrowie innego człowieka. Dowiedzieliśmy się, że dzięki systemowi WRP® istnieje możliwość wyprzedzić niejako podejście do pacjenta, najczęściej anonimowego, cierpiącego gdzieś na ulicy w oczekiwaniu na pomoc. Jakie to niesie korzyści?

Chory może, poprzez wcześniejsze zgłoszenie się do nas, otrzymać naręczną opaskę. To nie tylko zwykła opaska z nadrukowanym numerem ID. W jej środku znajduje się czip NFC o dużej pojemności,      w którym zapisane są wszystkie niezbędne dane o pacjencie, tak zwane dane podstawowe. Imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania,  numer ID (WAŻNE – będzie o nim dalej)i nr telefonu do osoby bliskiej wraz z zdefiniowanym sms.

Odczyt danych z czipa następuje metodą zbliżeniową, po dotknięciu urządzenia do tylnej ścianki współczesnego smartfona lub tabletu wyposażonego  w tzw. NFC. Pozostałe ważne rzeczy jak opisy chorób dostępne  pod kodami   ICD-10 znanym lekarzom i ratownikom na całym świecie) są zapisane       w Bazie Danych WRP®, dostępnej wyłącznie dedykowanym służbom ratowniczym, jak Pogotowie Ratunkowe, Dyspozytornie, SOR, Szpitale itp.

Osoba potrzebująca pomocy, nieprzytomna, może być wstępnie zdiagnozowana już w momencie udzielania jej pomocy przez przypadkowego przechodnia. Wystarczy, jeśli poda on dyspozytorowi numer ID nadrukowany na opasce – a to zajmie kilka sekund. Nie trzeba mieć smartfona. Ale jeśli jest, to przed przybyciem karetki można nim dotknąć bransoletki i powiadomić na przykład osobę opiekującą się chorym.

Urządzenie czyli smartfon szczytuje bowiem  dane z bransoletki. Dwa dotknięcia ekranu łączą z tą osobą. Możemy też wysłać SMS-a do opiekuna           o treści – Nastąpiła interwencja     medyczna. Skontaktuj się z nadawcą  tego SMS-a. W działaniu WRP® kluczowy jest numer ID. Po tym numerze dyspozytor, lub  służby medyczne  mają dostęp do danych zarejestrowanych w Bazie Danych WRP ®. Bazie zaszyfrowanej protokołem SSL. 

Podsumowując – WRP ma właściwie same plusy. Działa bez zasilania baterią. Jest lekkie, przyjazne ciału i tanie. Wspomaga w znakomity sposób służby medyczne. Urządzenie jest bezpieczne.  Użyte do ratowania życia i zdrowia pozwala na skuteczniejszą i szybszą pomoc.   

Możliwość komentowania została wyłączona.