Udało się – wyszło świetnie!

Warsztaty powitaniePan Czarski na warsztatach WRP

 

Od długiego czasu Fundacja Ludzie Jesieni przygotowywała się do dzisiejszego dnia. Data 11 października 2016 roku miała być datą przełomową. Nie tylko ze względu na działania statutowe, o których możecie przeczytać Państwo na stronie www.fundacjaludziejesieni.pl, ale przede wszystkim ze względu na, obecnie uznawany za sztandarowy, projekt WRP®. Zaczęło się jeszcze w zeszłym roku. Powstał pomysł, potem opracowanie założeń, plan wdrożenia. Spotkania z ludźmi, którzy mogą pomóc. Bo chcą, bo widzą społeczne korzyści. Burmistrzowie UMiG Oborniki Śląskie. Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Organizacje pozarządowe, nie tylko na terenie Dolnego Śląska, ale także w zaprzyjaźnionym województwie lubuskim. I przyjaciele, jak na przykład bliski fundacji pan Tomasz Czarski, szef firmy Organique z Obornik Śląskich, który współfinansuje projekt wraz  Samorządem Województwa Dolnośląskiego.

A później poszło już szybciej. Krok po kroku projekt WRP® zyskiwał nowe oblicze. Fundacja Ludzie Jesieni działała według poniższego kalendarza:

– październik 2015 r: Opracowywanie idei pomysłu

– luty 2016 r: Pozyskanie sponsora i złożenie wniosku 24.02.2016 r. do Rzecznika Patentowego   o znak towarowy,

– luty 2016 r: Pozyskanie funduszy z środków budżetu Gminy Oborniki Śląskie „Cukrzyca Mity  i Fakty”: warsztaty dla środowisk medycznych i szkolenie otwarte dla osób chorych                     i zagrożonych cukrzyca,

– kwiecień 2016 r: Partnerstwo z Ogólnopolskim  Stowarzyszeniem Diabetyków w Warszawie: WRP i Rekomendacje,

– kwiecień 2016 r: Partnerstwo z Gminą Oborniki Śląskie WRP,

– kwiecień 2016 r: TVP 3 Wrocław, Promocja,

– maj 2016 r: Ogólnoświatowa Konferencja Naukowa Bezpieczeństwa we Wrocławiu, trzecia w kolejności prelekcja dwudniowej konferencji,

– maj 2016 r: Szkolenie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Atena – WRP a multimedia,

– maj 2016 r: Pozyskanie funduszy ze środków budżetu Gminy Oborniki Śląskie i firmy Organique na szkolenie otwarte „Cukrzyca Mity i Fakty” i WRP,

– maj 2016 r: Rekomendacje  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Zarząd Główny Warszawa,

– maj – czerwiec 2016 r: Warsztaty dla środowisk medycznych i szkolenie otwarte dla osób chorych i zagrożonych cukrzycą, „Cukrzyca Mity i Fakty”,

– czerwiec2016 r: Rekomendacje Krajowego Związku Zawodowych Pracowników Ratownictwa Medycznego,

– czerwiec 2016 r: Rekomendacje Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku ”Atena”

– wrzesień 2016 r: Rejestracja Patentowa  na Europę znaku towarowego WRP@ i nazwy Wspomaganie Ratownictwa Medycznego,

– wrzesień 2016 r: Pozyskanie funduszy publicznych Samorządu Zarządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

11 października 2016 roku, w postaci warsztatów, w Obornickim Ośrodku Kultury odbyła się inauguracja   w/w projektu. Nieco po planowanej godzinie 10.00, multimedialnym spektaklem Fundacja rozpoczęła pierwsze z czterech zaplanowanych w tym cyklu wystąpień.

Mówi wiceburmistrz Obornik Śląskich, Henryk Cymerman: – Od samego początku wspieraliśmy inicjatywę Fundacji Ludzie Jesieni. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie z twórcami projektu, panią Urszulą Kielar i panem Jerzym Piotrowiczem. Jeszcze zimą tego roku . Idea pomocy ludziom w trudnej sytuacji, prosta i banalna, a jednocześnie innowacyjna i odkrywcza wydała się nam godna poparcia.

Waldemar Wysocki, starosta trzebnicki: – Znamy ideę WRP®. W końcu to dolnośląski projekt. Jako reprezentant starostwa trzebnickiego popieram go w całości, i ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by propagować go i wdrażać. Uważamy, że pomysł Fundacji powinien stać się dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. „Zaraziłem” już WRP® posła Piotra Babiarza, który obiecał dalszą pomoc.

Leszek Kopeć, niewidomy szef Radia Szafir, który swym minirecitalem uświetnił inaugurację WRP®:– Sam jestem osobą z niepełnosprawnością. Dlatego idea Jerzego i Uli jest dla mnie szczególnie cenna. Jak tylko wejdzie w życie, będę pierwszym, który na rękę założy sobie ich opaskę (śmiech).

Roman Badach-Rogowski, Przewodniczący Krajowego Związku Pracowników Ratownictwa Medycznego: – Od miesięcy jestem zwolennikiem WRP®. Znam się, jak niewielu ludzi, na temacie ratownictwa medycznego. Fundacja proponuje banalnie prostą, ale jednocześnie ogromnie potrzebną procedurę, która usprawnić może ratowanie ludzkiego życia. Tym bardziej, że wiele wskazuje na to, iż jednostki medyczne nie poniosą żadnych kosztów wdrożenia systemu. Podpisuję się pod projektem WRP® całym sobą.

Antoni Zwiefka – Departament Zdrowia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego: – Nie spodziewałem się niczego innego. Genialnie prosta, a jednocześnie innowacyjna sprawa! Od wielu miesięcy zaangażowany jestem w transgraniczny projekt Titan. I widzę w nim miejsce dla WRP®. Fundacja Ludzie Jesieni wpisuje się w ideę Titana w 100%. Mam wielką nadzieję, że uda się to wielkie przedsięwzięcie przeprowadzić równolegle i w Polsce i w Niemczech, na Dolnej Saksonii.

Pan Tomasz Czarski, szef firmy Organique: – Ja od samego początku poczułem „słabość” do Fundacji. Bowiem jej cele i założenia są zbliżone do wyznawanych przeze mnie i moją organizację założeń. Oba nasze przedsięwzięcia zaangażowane są w zdrowie człowieka, promują – choć może w inny sposób – profilaktykę. Pomagając Fundacji nie tylko zapewniamy im część środków na działalność, ale pokazujemy swoje przekonania. To dla nas, dla mnie, bardzo ważne.

Pani Marta, uczestniczka warsztatów: – Podbito moje serce nie tylko samym projektem. Podbito moje serce formułą warsztatów. Spodziewałam się nudnych trzygodzinnych prelekcji i prezentacji, a zastałam muzykę, filmy, konferansjerkę i… wplecione w warsztaty, trochę amatorskie, ale jednak przedstawienie „W Warszawie”. Brawa!

Przedstawiciel „Bajki”, obornickiej restauracji zaopatrującej event WRP®: – Cieszę się, bo takich pokazów powinno być w naszym regionie więcej. I obsługiwałem gości,  i patrzyłem, co ci „Ludzie Jesieni” robią. Miałem otwarte ze zdumienia usta. Tak powinna wyglądać każda impreza masowa.

W kuluarach udało nam się podsłuchać nieco więcej wypowiedzi o projekcie. Wszystkie pozytywne. Każdy z uczestników otrzymał identyfikator, teczkę z podstawowymi dokumentami, oraz działające w trybie demo gotowe urządzenie WRP®. W czasie będących częścią spotkania prezentacji praktycznych, uczestnicy mogli na swoich komórkach przetestować działanie systemu. Byli zdziwieni –  ich smartfony pokazywały informacje kluczowe dla ratowania zdrowia i życia! Mogli też on-line wejść w bazę danych systemu WRP® i przez chwilę poczuć się jak dyspozytor pogotowia ratunkowego – zobaczyć przypisane do numeru ID szczegółowe dane pacjenta, oczywiście fikcyjne.

Czy inicjatywy oddolne, takie jak projekt WRP® Fundacji Ludzie Jesieni, mają szanse na przebicie się i ogólne stosowanie? Pan Jerzy Piotrowicz w czasie warsztatów powiedział:  – Moim i pani Urszuli Kielar marzeniem jest, by wykreować społeczne zapotrzebowanie na nasz system. By wykreować modę na noszenie na ręku urządzenia, które może nam uratować zdrowie, a nawet życie. Ufamy głęboko w to, że dzisiejsze i kolejne wojewódzkie warsztaty WRP® pozwolą nam na spełnienie tego marzenia. Zarówno pan burmistrz Obornik Śląskich, jak i pan starosta trzebnicki, oraz inne ważne osobistości obecne na dzisiejszym evencie obiecali nam poparcie. To mocne podwaliny dla Fundacji Ludzie Jesieni. Ogromnie żałujemy, że nie mogła przybyć do nas pani Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, które z funduszy Dolnego Śląska współfinansuje nasze przedsięwzięcie. Szkoda, ale zatrzymały ją ważniejsze sprawy.

Wydarzenie dnia zakończyło się krótko przed godziną 13.00. Przed podsumowaniem pani Haliny Muszak, dyrektorki OOK, która udostępniła nam salę usłyszeliśmy od pana Piotrowicza słowa: Czy system WRP jest potrzebny? Czy jesteście państwo w stanie zaakceptować jego wdrożenie? Przyjąć na siebie minimalne koszty rocznego utrzymania? Czy pieniądze mogą być wymiernikiem Waszego życia? Z tym pytaniem zostawiamy Was. Bo na nie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Oborniki Śląskie, 11 października 2016 roku. Tekst i opracowanie Jerzy Piotrowicz, Fundacja Ludzie Jesieni jako właściciel znaku towarowego WRP® na Europę.

 

 

Tagi , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.