WRP a wypadek motocyklisty

Podróż może być nudna. Obojętne czy pociągiem, samolotem, autem. Ja jechałem 17 maja 2017 roku tym ostatnim, polskimi bocznymi drogami klasy czołgowej lub crossowej. Świadomy wybór, spowodowany permanentną modernizacją ekspresówki na Poznań, zapchanej przez sunące, nie do wyprzedzenia tiry. Te boczne szosy to spokój, chociaż także lekki slalom między dość częstymi dziurami. Piękna prosta, przede mną pojawiające się dalekimi dachami domów Drezdenko.

Skrzyżowanie. Ostatnie przed wjazdem do miasta, takie w kształcie litery T. Na „stopie” do głównej szosy stoi półciężarówka. Kilka metrów od niej, widzę to z daleka, coś się dzieje. Kiedy podjeżdżam na tyle by rozróżnić szczegóły, martwieję z przerażenia. Na asfalcie po mojej lewej stronie leży człowiek, tuż koło rowu, obok niego dwójka innych ludzi klęcząc udziela mu pomocy. Stan pacjenta jest przerażający: jego prawa noga jest ucięta, oderwana właściwie na wysokości połowy łydki. Z resztą ciała łączy ją symboliczny kawałek skóry.

Mężczyzna, starszy pan jest przytomny. Nie widzi swoich obrażeń. Krew z rozerwanych żył cieknie strumieniami, tryska. Podbiegam na pomoc, jeden z ratujących paskiem zaciska udo w okolicach tętnicy. Ofiara, nazwijmy ją panem Marianem, cały czas mówi. Jest w szoku. Plama krwi ma już dobre pół metra kwadratowego i ciągle się powiększa. Ściągam swój pasek i wspólnie, na dwie pętle z całej siły uciskamy nogę. Krew zaczyna uciekać wolniej.

Rozmawiam z kierowcą półciężarówki. Upewniam się, że wezwał pomoc. Młody człowiek jest przerażony tym, co się stało. – Miałem przed wjazdem stop – wyjaśnia – zatrzymałem się. Było pusto, ruszyłem. Po metrze poczułem uderzenie, nawet nie mocne i usłyszałem spory huk. Walnąłem w motocyklistę – pojawił się nie wiem skąd. Panie, nie chciałem, kurczę, on umiera, wykrwawi się! Odrzuciło go, jechał chyba szybko, motor przewrócił się i…

Wracam do poszkodowanego. Kałuża krwi rośnie, kurczę. Pan Marian jest starszym człowiekiem krępej budowy. Ma na moje oko 65, 66 lat. Nie jest świadomy stanu w jakim się znajduje. Czuje ból w nodze, ale panuje nad nim. To dobrze – znaczy, że kręgosłup cały. Pokazuje mi łokieć prawej ręki, na którym asfalt zdarł kawał skóry wielkości pudełka od papierosów. Krwawi mało, więc  tylko nasuwam mu na ranę zsuniętą koszulę, by nie upaprać piaskiem otarcia. Marian mówi do mnie:

Panie, co z tą nogą, boli cholera… Ja mam w niedzielę komunię wnuczki, kurde, jak ja tam pójdę? Ręka, ręka piecze. Co jest, powiedz pan? Co z nogą, kur..a! Wyjaśniam spokojnie, że pomoc jest w drodze. Wspólnie z zaciskającym drugi pasek mężczyzną, pasażerem półciężarówki zakazujemy rannemu jakichkolwiek ruchów. Mówię Marianowi: – Wszystko będzie dobrze, krwawi pan ale coraz mniej. Ręka tylko zatarta, a nogą zajmą się w szpitalu. Nie wspominam ani słowem o tym, że stopy właściwie już nie ma. To co zostało jest nie do uratowania.

W rowie obok leży motocykl. Nie jakiś skuterek, tylko ciężki chopper. Ulubiona maszyna starszych panów, dwugarowa v-ka. Zaczynam rozumieć przebieg wypadku. Pan Marian jechał do Drezdenka. Poruszał się drogą główną na jeszcze niezabudowanym obszarze. Gdzie można jechać nawet 90-tką. Piękna pogoda, pusto. I wtedy, sekundę przed nim, stojąca dotąd na stopie półciężarówka ruszyła. Kierowca jednośladu nie miał szans na cokolwiek. Uderzenie boczne pchnęło go na przeciwległy pas. Kiedy wywracał się na swoją prawą stronę, podnóżek i dźwignia hamulca urwały mu stopę. Tego typu maszyna waży sporo ponad 200 kilo. Mężczyzna nie miał szans.

Panie, do żony trzeba zadzwonić – pan Marian próbuje się podnieść. Uspokajamy go. Współratujący trzyma mocno dwa zaciśnięte na udzie paski. Korzystam z tego i w międzyczasie  blokuję drogę swoim fordem, ustawiając go od przodu zajścia. Korek powoli narasta, ale kierowcy widząc auta na awaryjnych, trójkąt i akcję ratunkową zawracają. Kierowca pickupa w szoku próbuje przestawić swoje auto. – Blokuję drogę – mówi z błędnym spojrzeniem. Kategorycznie mu tego zakazuję.

Mam w ręku telefon poszkodowanego. Słońce świeci jak cholera, ale wchodzę w książkę telefoniczną. Pan Marian instruuje mnie: – Poszukaj pan pod hasłem „Żona moja”. Jest. Wybieram połączenie i oddaję słuchawkę mężczyźnie. Kobieta, w kompletnym szoku pojawia się po zaledwie 2 minutach. Odciągam ją od widoku poszarpanego ciała męża. Krew już tylko kapie, nie leje się strumieniem. Słyszymy sygnał karetki. Uff. Pan Marian chyba słabnie. Dopytuje się żonę o nogę. Wcześniej doradzam jej, by nic mu nie mówiła. Przerywam i żartuję, że na chrzcinach raczej tańczyć nie będzie. Ale lekarze poradzą sobie na pewno. Ambulans zablokowuje całą szerokość drogi. Ratownicy zajmują się panem Marianem. Jest dzielny, na szczęście szok wyłącza część bólu. Szef zespołu ratunkowego informuje żonę: – Zaopatrzymy pani męża. Zabierzemy go do szpitala, przyleci po niego helikopter, zabiorą go do Gorzowa. Kobieta zaczyna płakać.

Jestem motocyklistą. W sumie tylko jeden niegroźny szlif na 7 używanych pojazdów. Ostatni, suzuki bandit z 2012 roku służył mi jeszcze w zeszłym sezonie. Szybka, ciężka maszyna. Setka po 3,5 sekundach. Bezpieczna, na ile bezpieczny może być jednoślad. Ruszając w swoją dalszą podróż myślę o panu Marianie. Dorosłym, ba starszym facecie ubranym, jakby zaraz miał wejść do sklepu. W lekkie adidaski, dżinsy, koszulę i kamizelkę. Porównuję jego strój do do tego, w którym jeździłem: ciężkie skórzane spodnie, motocyklowe sztywne buty prawie do kolan, kurtka z ochraniaczami pleców, klatki piersiowej i łokci, rękawice, kask.

Nic nie zastąpi rozsądku. Najczęstszą przyczyną wypadków jest człowiek. To on wymyślił ruch drogowy i to on płaci swym zdrowiem lub życiem za skutki nieuwagi czy ślepego losu. Choć czasu cofnąć nie można, pan Marian pewnie uniknąłby amputacji nogi mając na sobie „przepisowy strój”. Może połamałby się. Poobijał. Może…

Uniknął śmierci z wykrwawienia dzięki naszej pomocy. Pierwszy raz w życiu widziałem tak drastyczne obrażenia. Śnią mi się, przewalają w pamięci. Ten tekst dedykuję mojemu synowi Krzysztofowi. Ratownikowi medycznemu od kilkunastu lat. Dla niego pewnie byłaby to codzienność. Dla niego i innych podobnych mu bohaterów spod znaku czerwonej kurtki, z wyszytym na plecach eskulapem i napisem Ratownik Medyczny.

UWAGA – zdjęcie jest screenem z filmu, jaki zarejestrowała kamera mojego auta. Ze względu na drastyczność zdarzenia szczegóły usunąłem.

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.